top of page
  • Yazarın fotoğrafıİlhan Demir

Dijital'den "UniChallenge Express" Geçti


Bu yıl 6.sını Haziran ayında yapmaya hazırlandığımız UniChallenge'ı, Covid-19 nedeniyle Eylül ayına ertelemek durumunda kaldık. Ancak gerek unichallenge.net sitesine gelen ziyaretler gerekse LinkedIn'den bana yeni dönem başvurularını soran arkadaşlar, bizleri eve kapandığımız bu dönemi etkin geçirmenin yollarını aramaya itti. Böylece iki haftalık programı tamamen online'a aktaramasak da, bir haftalık "Express" versiyonunu hayata geçirmek için kolları sıvadık.


Üniversitelerde uzaktan eğitimin devam ettiği dönemde 2 haftada 45 şehir ve 105 üniversiteden toplam 530 başvuru aldık. Bunun şu ana kadarki en yüksek başvuru sayısı olması ve başvuruların kalitesi 50 ile sınırladığımız kontenjanı 60'a çıkarmamıza neden oldu.


İyi ki de çıkarmışız! Türkiye'nin farklı şehirlerinden, birbirlerini daha önce tanımamış ve sadece online ortamda bir araya gelen 60 kişi, bir hafta boyunca birlikte eğitim almakla kalmadı, aynı zamanda 6'şar kişilik gruplar halinde proje hazırlayıp jüriye sundular.


UniChallenge'a ruhunu katan en önemli etkenlerden birisi de kuşkusuz ki başından beri etkinliğe ev sahipliği yapan Boğaziçi Üniversitesi Güney Kampüsü'nün muhteşem ortamı. Bu ortamdan uzakta bir UniChallenge'ın ne kadar etkili olacağı soru işaretlerimizin başında geliyordu. Ancak UniChallengerlar bizlere şimdiye kadar gösterdikleri özelliklerini burada da hissettirerek, UniChallenge'ın mekan/zaman bağımsız bir etkinlik olduğunu ortaya koydu:


Hızlılar. Eğitimin daha ikinci gününün akşamında kendi kendilerine organize olarak Netflix Party üzerinden toplaşıp birlikte film izlediler.

Paylaşımcılar. Bir oturumda önerilen kaynakları, anında Whatsapp grubunda diğer arkadaşlarla paylaştılar. Paylaşımlarına devam ediyorlar.

Sorumluluk sahibiler. Online oturumdan 10 dakika erken ayrılmaları gerektiğinde bile bilgi verecek kadar inceler.

Meraklılar. Her oturumda soru cevap bölümleri neredeyse eğitimin kendi süresi kadar zaman aldı.

İlgililer. Oturum süreleri keyifli sohbetlere yetmeyince, eğitmenlerden ayrı birer oturum sözü aldılar. Bayramdan sonra "UniChallenge Panoroma" sohbetleri yolda:)

Eğlenmeyi biliyorlar. Bir haftaya sığdırdıkları sunumların hepsinde süreci eğlenerek tamamladıklarının izlerini gördük. Kendilerinin yer aldığı videolarla birbirinden keyifli sunumlar izledik.

İnatçılar. Gecelerini gündüzlerine katıp hazırladıkları projeleri sunarken, jürinin tüm sorularına ve yorumlarına verdikleri yanıtlarla emeklerini sonuna kadar savundular.


En önemlisi öğrenmeyi önemsiyorlar. En büyük ödülün kendi gelişimlerine yaptıkları katkı olduğunun farkındalar. Bir program düşünün ki vaadedilen ödülü yine programın kendisi olsun:) UniChallenge Express'i birinci tamamlayan ekibin kazandığı ödül Eylül'de kampüste gerçekleşecek kampa doğrudan katılmak.


Tüm bunları evde geçirdikleri özgür zamanlarından, hem de okulları devam ederken yaptılar. Tamamen gönüllü bir şekilde, seçilmiş olmanın hakkını vererek.


Onlar birer UniChallenger.

İyi ki geldiniz.

Şimdiden bir araya geleceğimiz günü merakla bekliyorum.

Yine gelin.


20.05.2020


180 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page