top of page
  • Yazarın fotoğrafıİlhan Demir

Dijital Tüketim Trendleri ve Reklam Gelirlerine Etkisi


IAB ABD, önceki gün 2017 İlk Yarı Dijital Reklam Yatırımları'nı açıkladı. Rapora göre Dijital reklam yatırımları 2017'nin ilk yarısında bir önceki yılın aynı dönemine göre %23 artışla 40.1 milyar $'a ulaştı. Bu artışta Mobil'in rolü oldukça büyük çünkü Mobil reklam yatırımları, toplam Dijital reklam yatırımlarının %54'ünü oluşturdu. Yani 40.1 milyar $'ın 21.7 milyar $'lık bölümü mobil platformlarda gerçekleşmiş durumda. Dijital'deki bu artışı anlamlı kılan bir diğer veri ise Nielsen'in 2017 ilk yarısına ilişkin Toplam Medya Reklam Yatırımları'nın %2 oranında azaldığı tahmini.


MOBİL VİDEONUN YÜKSELİŞİ

Rapordaki önemli ayrıntılardan biri de gittikçe artan Mobil kullanımının bir sonucu olarak; Mobil Video reklamlarının ilk kez, Masaüstü Video reklamlarıyla aynı seviyeye gelmesi oldu. 2016'nin ilk 6 ayıyla kıyaslandığında Masaüstü Video reklam gelirleri %15 artarken, Mobil Video reklam gelirlerinin % 65 artmış gözüküyor.


REKLAMVERENLERİN GELİRLERİ AZALSA DA REKLAM YATIRIMLARI ARTMAYA DEVAM EDİYOR

Reklamveren özelinde bakıldığında En Büyük 500 şirketten 259'unun gelirlerinde ortalama %9 oranında düşüş yaşandığı görülüyor. Öte yandan 2013 yılından beri şirketlerin reklam yatırımları şirket başına ortalama %2.8 artmış. Daha büyük şirketlerde (geliri 250 milyon $'dan fazla olan) bu oran %1.2 seviyesinde.


KOBİLER, DİJİTAL REKLAM GELİRLERİNE YAKLAŞIK 6.8 MİLYON $ KATKI SAĞLIYOR

ABD'de bulunan yaklaşık 9 milyon küçük veya orta ölçekli işletmenin (geliri 50 milyon $'dan az olan) en az %75'i Dijital reklam yatırımı yapıyor. Dijital reklam yatırımı yapan KOBİlerin %80'i reklam alımlarını Facebook, Twitter vb. platformlardan yapıyor. %15'i Programatik, %45'i SEM kullanıyor. %63'ü ise önümüzdeki 12 ay içerisinde Dijital reklam yatırımlarını artırmayı hedefliyor.


IAB, 2017 İlk Yarı Dijital Reklam Yatırımları Raporu ile birlikte yayınlanan Digital Trends: Consumer Usage of Digital and Its Influence on Ad Revenue Çalışması'ndan öne çıkan diğer maddeler şöyle:

  • Haziran 2017'de 253 milyon Amerikalı, bilgisayar veya mobil cihaz aracılığıyla internete erişim sağlayarak 1.3 trilyon dakika online zaman geçirdi.

  • 193 milyon kullanıcı akıllı telefonları veya tabletleri ile 860 milyar dakika online zaman geçirdi.

  • Online olarak geçirilen zamanın %66'sı mobil cihazlar üzerinde gerçekleşti.

  • Online olarak geçirdiğimiz her 3 dakikanın 2'si mobil cihazlar üzerinde gerçekleşti.

  • İnternet reklamları Elektronik'ten Giyim'e, Otomotiv'e ve Finans'a kadar birçok alanda satın alma kararlarını etkiliyor. Amerikalı yetişkinlerin %39'u Elektronik alışverişlerinde internet reklamlarından etkilendiklerini dile getiriyor (%32 Giyim, %23 Dışarıda Yeme, %23 Market ... )

  • Video reklam yatırımları bir önceki yıla göre %36 artarak 5.2 milyar $'ya ulaştı. Video reklam gelirlerinin yarısı mobil cihazlardan geldi.

  • Haziran ayında 227 milyon Amerikalı 46 milyar video ve 23 milyar video reklamı izledi (toplamda 170 milyar dakika).

  • Haziran 2017'de, 216 milyon tüketici sosyal medyada 213 milyar dakika geçirdi. Bu da bir kişinin günlük olarak ortalama 34 dakika zaman geçirmesi anlamına geliyor.

  • Sosyal medya reklam yatırımları 2016 ilk 6 ayına göre %37 büyüdü.

Raporlardaki rakamlardan hareketle, Dijital reklam yatırımlarındaki bu ciddi artışın temelinde medya tüketim davranışlarının yattığını görüyoruz. Aslında bu aynı zamanda Dijital reklam yatırımlarının doygunluğa ulaşıp ulaşmadığı sorusuna da cevap olabilir. Artış büyük olsa da, daha fazla büyüme için yeni fırsatların var olduğunu söylemek mümkün. Tüketiciye daha verimli bir online deneyim sunulduğunda ve reklamverenin Dijital'e olan güveni tazelendiğinde bu artışın devam edeceğini öngörebiliriz.


Kaynaklar: https://www.iab.com/wp-content/uploads/2017/12/HY-2017-IAB-Internet-Advertising-Revenue-Addendum-002.pdf

https://www.iab.com/wp-content/uploads/2017/12/IAB-Internet-Ad-Revenue-Report-Half-Year-2017-REPORT.pdf

https://www.iab.com/wp-content/uploads/2017/12/Digital-Trends-Consumer-Usage-of-Digital-and-its-Influence-on-Ad-Revenue.pdf92 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Yorumlar


bottom of page